Gruodžio 7 dieną, į susitikimą su VšĮ Šilalės rajono ligoninės vadovu Antanu Damuliu ir kolektyvu, atvyko vienas iš žymiausių JAV kolorektinės chirurgijos gydytojų, profesorius Stanley M. Goldberg, kurio tikslas buvo susipažinti su rajoninės ligoninės galimybėmis.

100 0759Visą savo gyvenimą prof. Goldberg paskyrė Minesotos universitetui (MIneapolis, JAV). Šį universitetą yra baigę tokios įžymybės kaip Christiaan Bernard (chirurgas, pirmą kartą pasaulyje persodinęs širdį žmogui) ir Kofi Annan. Jo mokytojai – tai Amerikos chirurgijos legendos tokie profesoriai kaip Owen Wagensteen, Walter Fanlser, William Bernstein, Howard Freekman. Prof. Goldberg pasiekę visas įmanomas aukštumas, buvo žymiausios pasaulyje Amerikos Kolorektinių chirurgų draugijos prezidentu, pelnęs 6 prestižiniu tarptautiniu apdovanojimus, 10 pasaulinių draugijų garbės narys. Jo ypatingas įnašas yra į chirurgų mokymą – jo mokiniais buvo 204 JAV kolorektniai chirurgai, o iš viso pasaulio jis yra paruošęs chirurgus net iš  46 skirtingų pasaulio šalių. Parašęs 8 knygas, 128 straipsniu, 73 pastraipas mokslinėse knygose, skaitęs 456 kviestines paskaitas įvairiose pasaulio šalyse. Jo operacijos ar jų modifikacijos – tiesiosios žarnos iškritimui, polipams, išangės įplėšai, rektovaginalinei fistulei gydyti yra žinomos visame pasaulyje. Jis yra analinės fiziologijos laboratorijos kūrimo pradininkas, jo didelis įnašas mechaninės žarnų siūlės atsiradimui pasaulyje.

Prof. Stanley M. Goldberg šaknys – lietuviškos. Kiek jis pats žino - visai jo šeimai teko palikti Lietuvą 1890 m. ir išvykti gyventi į Minesotą.  O į Lietuvą prof. Stanley M. Goldberg atvyko jau ketvirtą kartą,  pastarąjį kartą jis lankėsi prieš 10 metų ir džiaugiasi, kad per tiek laiko daug kas pasikeitė ir patobulėjo, ypatingai  chirurgijos srityje. Šis vizitas - Klaipėdos universiteto kvietimas, kuriame skaitė paskaitas studentams apie žarnyno vėžio operacijas, bei dalyvavo Klaipėdos universitetinės ligoninės rengiamoje operacijoje, kuri buvo atliekama kompiuterių – robotų pagalba.

Susitikimas buvo pratęstas Šilalės rajono savivaldybėje, susitinkant su meru Jonu Gudausku, mero pavaduotoju Valdemaru Jasevičiumi, administracijos direktoriumi Ramundu Vaitiekumi  ir direktoriaus pavaduotoja Vera Maciene. Bendrauti tarpusavyje padėjo savivaldybės vertėja Lina Maslauskienė. Čia profesorius papasakojo, kad neseniai lankėsi Šveicarijoje ir skaitė paskaitas apie vėžį, jo gydymo būdus, apie naujas operacijų metodikas, bei žarnų nepraeinamumo operacijas, kurias jau atlieka ir Vilniaus Universiteto profesorius, Klaipėdos Universitetinės ligoninės Chirurgijos departamento vadovas Narimantas Evaldas Samalavičius, kuris taip atvyksta konsultuoti pacientų ir į VšĮ Šilalės rajono ligoninę.

Profesorius Stanley M. Goldberg pasidalino savo mintimis apie vėžio gydymo metodus: “Labai staigiai keičiasi gydymo metodai. Ateis tokia diena, kai paiimsime audinių genus ir ištirsime juos. Tai bus medikamentinis gydymas, mažiau chirurgijos, mažiau švitinimo. Kol kas tai dar netaikoma, dar tiriama ir ieškomi geriausi būdai, tačiau esu kategoriškas ir neigiamai vertinu natūralią mediciną. Nes manau, kad tai neveiksminga ir  nėra atlikta pakankmai medicininių tyrimų.”100 0755

Profesorius taip pat pasidalino mintimis apie Minesotą. Ten gyvena 5 mln. gyventojų, kurie  užsiima - kalakutų, kukurūzų, sojos pupelių, javų auginimu. Taip pat gamina konservus, kurių pradžia buvo antrajame pasauliniame kare, kada kariaujantiems kareiviams reikėjo baltyminio maisto.

Susitikimo pabaigoje profesorius turėjo galimybę apžiūrėti Šilalės rajono ligoninę ir stebėjosi labai gerai sutvarkyta pagalba ir gydymu kiekvienam pacientui. Direktorius Antanas Damulis uždavė svečiui rūpimus klausimus ir dėkojo už vizitą, o atsisveikinat Stanley M. Golderg taip pat džiaugėsi galėdamas būti kartu.