Jau tapo tradicija, kad kiekvienais metais Šilalės rajono ligoninės kolektyvas organizuoja išvykas, kurių metu susipažįstama su įvairiomis Lietuvos vietovėmis. Šiais metais, birželio 15 d., gausus medikų, slaugytojų ir kito aptarnaujančio personalo išvyko aplankyti garsių Šakių rajono vietovių, kitaip tariant, šiaurės suvalkiečių – Zanavykų.

Šakių miesto centre šilališkius pasitiko gidė Aušra, kuri supažindino su miesto istorija ir įdomiais faktais apie rajoną. Vienas iš jų, kad iki Antrojo pasaulinio karo Šakiuose, kuriuos savo raštuose Vincas Kudirka vadino Žydpile, 75–80 proc. visų gyventojų sudarė žydai. O kitas stebinantis faktas - Zanavykija dar vadinama „kunigų aruodu“ - iš čia kilę 4 vyskupai, 174 kunigai, tame tarpe nemažai jų užsiėmė visuomenine, švietėjiška, kultūrine veikla.

Po įdomaus pasakojimo buvo klausomasi varpų gausmo – karilionų, kurie prieš 4 metus buvo specialiu užsakymu pagaminti Olandijoje ir atgabenti į Lietuvą ir šiuo metu džiugina šakiečius ir miesto svečius.

Vėliau buvo aplankytas Zyplių dvaras, įkurtas XIX a. vid.. Dvaro ansamblį sudaro 11 išlikusių pastatų, apsuptų vienu iš didžiausių parkų su balzaminių tuopų ir skroblų alėjomis Lietuvoje, čia kuriama ypatinga kultūrinė erdvė pažintinei, tiriamajai, švietėjiškai veiklai.

100 1723

Pakeliui užsukta į Lukšių miestelį, kuris tarsi muziejus po atviru dangumi – miestelio žmonėms įprasta gyventi tarsi skulptūrų parke. Šis Suvalkijos perlas konkuruoja dėl turistų dėmesio su šalia esančiu Zyplių dvaru. Užsukta ir į netoliese esančius Plokščius, kuriuose kelis šimtus metrų upelis teka natūralaus grunto gatve, kuri keleto sodybų šeimininkams yra vienintelis kelias į namus.  Anksčiau atvažiavę turistai mėgdavo pavažiuoti šia upe-gatve, todėl eismas buvo uždraustas ir įrengtas trinkelėmis išklotas takas, kad visi norintys galėtų pasivaikščioti ir pasigėrėti unikalia vieta. Neužmirštas buvo ir Gelgaudiškio dvaras, kur ekskursijos dalyviai buvo supažinti su senovės šokiais ir turėjo galimybę paragauti dar senovės receptūros sukurtus sūrių.

Paskutinė stotelė – Sudargo piliakalnis, kuris yra antras pagal dydį piliakalnių kompleksas Lietuvoje.  Atsiveriantys vaizdai - gniaužia kvapą. Akyliausieji giriasi, kad nuo aukščiausio Vorpilio piliakalnio galima regėti net Ragainės ar Tilžės bokštus, jau nekalbant apie gražiuosius Nemuno vingio peizažus.

Su gera nuotaika ir kupini teigiamų emocijų visi pasiekė namus ir jau svarstė, kurį regioną reiktų aplankyti kitąmet.

(nuotraukos S. Sodytės)